Ulga termomodernizacyjna przy zakupie inwerterowej pompy ciepła typu powietrze-powietrze.
Często pojawiają się pytania czy można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej przy zakupie inwerterowej pompy ciepła typu powietrze-powietrze.
Poniżej znajdą Państwo informację jaką otrzymał podatnik, który poprosił o interpretację indywidualną w tej sprawie.
Na wstępnie dla osób niezorientowanych trochę informacji w pigułce:
Ulga termomodernizacyjna – sprawdź, czy możesz z niej skorzystać!
Prowadzisz prace termomodernizacyjne w swoim domu? Może więc przysługiwać Ci ulga termomodernizacyjna – sprawdź, czy możesz z niej skorzystać i odzyskać część poniesionych kosztów termomodernizacji!
Ulga termomodernizacyjna to nic innego, jak forma wsparcia podatkowego, która pozwala na odliczenie od podstawy obliczenia podatku wydatków związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Kto jednak może się o nią ubiegać i jakie warunki trzeba spełnić? Jakie konkretnie wydatki możesz odliczyć?
Kto może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?
Ulga termomodernizacyjna przysługuje podatnikom będącym właścicielami lub współwłaścicielami istniejących budynków mieszkalnych jednorodzinnych (także w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej). Aby móc skorzystać z odliczenia, konieczne jest, aby podatnik był właścicielem lub współwłaścicielem budynku w momencie realizacji termomodernizacji, na dzień złożenia zeznania podatkowego za rok, w którym poniesiono wydatek, lub na dzień złożenia korekty zeznania podatkowego.
Ulga termomodernizacyjna – kiedy można z niej skorzystać?
Zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 2 ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków, termin „przedsięwzięcia termomodernizacyjne” odnosi się do działań, które obejmują:
a) poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych, budynków zbiorowego zamieszkania oraz obiektów należących do jednostek samorządu terytorialnego, polegającą na zmniejszeniu zapotrzebowania na energię wykorzystywaną do ogrzewania, podgrzewania wody użytkowej oraz innych potrzeb grzewczych;
b) ulepszenie mające na celu ograniczenie strat energii pierwotnej w lokalnych sieciach ciepłowniczych i ich zasilających źródłach, pod warunkiem że budynki wymienione w punkcie a, do których dostarczana jest energia z tych sieci, spełniają normy dotyczące oszczędności energii określone w przepisach prawa budowlanego lub zostały podjęte działania zmierzające do zmniejszenia zużycia energii w tych budynkach;
c) budowę przyłącza do scentralizowanego źródła ciepła w miejsce lokalnego źródła ciepła, co prowadzi do obniżenia kosztów pozyskiwania ciepła dla budynków wymienionych w punkcie a;
d) całkowitą lub częściową wymianę tradycyjnych źródeł energii na źródła odnawialne, czy zastosowanie wysokosprawnej kogeneracji.
Odliczenie od dochodu wydatków na termomodernizację – jakie warunki trzeba spełnić?
Podatnik ma prawo odliczyć od podstawy opodatkowania wydatki poniesione w danym roku podatkowym na materiały budowlane, urządzenia i usługi związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, pod warunkiem że:
- jest właścicielem lub współwłaścicielem istniejącego budynku mieszkalnego jednorodzinnego poddanego termomodernizacji w momencie jej realizacji, na dzień złożenia zeznania podatkowego za rok, w którym poniesiono wydatek, lub na dzień złożenia korekty tego zeznania;
- przedsięwzięcie zostanie zakończone w okresie trzech kolejnych lat – licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek;
- maksymalna kwota odliczenia nie przekroczy 53 000 zł – dotyczy wszystkich przedsięwzięć termomodernizacyjnych realizowanych przez podatnika w poszczególnych budynkach, których jest właścicielem lub współwłaścicielem;
- wysokość poniesionych wydatków zostanie udokumentowana fakturami wystawionymi przez podatnika podatku VAT, który nie korzysta ze zwolnienia z tego podatku.
Jakie wydatki na termomodernizację można odliczyć od dochodu?
Do odliczenia można zaliczyć wyłącznie wydatki obejmujące materiały budowlane, urządzenia oraz usługi, które zostały uwzględnione w rozporządzeniu Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych.
W temacie przez nas omawianym tj. czy można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej przy zakupie inwerterowej pompy ciepła typu powietrze-powietrze Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej odpowiedział:
Wydatki na zakup i montaż klimatyzatora z funkcją grzania nie uprawniają podatnika do skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej.
W konsekwencji, wydatki poniesione przez Pana na zakup i montaż urządzenia klimatyzacyjnego z funkcją grzania (inwerterowej pompy ciepła typu powietrze-powietrze) nie mieszczą się w katalogu wydatków uprawniających do ulgi podatkowej, dlatego wydatki te nie mogą być przez Pana odliczone w ramach ulgi termomodernizacyjnej, o której mowa w art. 26h ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, niezależnie od okoliczności czy ewentualnie spełnienia innych przesłanek wymaganych do skorzystania z tej ulgi.