Kara umowna jako koszt uzyskania przychodu
Często pojawiającym się pytaniem jest, czy karę umowną można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Dlatego poniżej znajdą Państwo informację, którą otrzymał podatnik, prosząc o interpretację indywidualną w tej kwestii.
Na początek, dla osób, które nie są zaznajomione z tematem, kilka podstawowych informacji w skrócie.
Co może być kosztem uzyskania przychodów?
Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
Aby wydatek poniesiony przez podatnika mógł być uznany za koszt uzyskania przychodów, muszą zostać spełnione następujące warunki:
- został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika,
- jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwróconą,
- pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
- poniesiony został w celu uzyskania przychodów, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów
- został właściwie udokumentowany,
- nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.
Czym jest kara umowna ?
Kara umowna to forma zabezpieczenia umowy, która pozwala na zastrzeżenie określonej kwoty do zapłaty w przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania niepieniężnego. Co ważne, kara umowna należy się wierzycielowi w zastrzeżonej na ten wypadek wysokości bez względu na wysokość poniesionej szkody.
Dłużnik może przez umowę przyjąć odpowiedzialność za niewykonanie lub za nienależyte wykonanie zobowiązania:
- jeśli działa w sposób zawiniony;
- z powodu oznaczonych okoliczności, za które na mocy ustawy odpowiedzialności nie ponosi;
- wówczas, gdy dochował należytej staranności, wykonując zobowiązanie i nie można mu przypisać winy – jest to tzw. odpowiedzialność na zasadzie ryzyka.
Czy karę umowną można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uznaje się za koszty uzyskania przychodów wszelkie kary umowne i odszkodowania wypłacone z tytułu wad dostarczonych towarów, wykonanych robót i usług oraz zwłoki w dostarczeniu towaru wolnego od wad albo zwłoki w usunięciu wad towarów albo wykonanych robót i usług, niezależnie od tego czy odpowiedzialność dłużnika, której wyrazem jest zapłata kary umownej/odszkodowania, została oparta na zasadzie winy czy na zasadzie ryzyka. .
Kara umowna jako koszt uzyskania przychodu
Pytanie
Czy naliczoną karę umowną wraz z odsetkami oraz kosztami procesowymi można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?
Odpowiedź
Koszty procesu I i II instancji mogą stanowić koszty uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej. Natomiast zasądzone odsetki stanowią koszt uzyskania przychodów w momencie ich faktycznej zapłaty.
Istotne informacje zawarte w interpretacji indywidualnej
Odnosząc się do możliwości zaliczenia zasądzonych od Pana kosztów procesu, wyjaśniam, że koszty procesu sądowego, w którym brał Pan udział, nie zostały wyłączone z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W niektórych zatem przypadkach zasądzone od podatnika koszty procesu (w tym również procesu przegranego) mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Fakt przegrania sporu nie decyduje o możliwości zakwalifikowania danych wydatków do kosztów uzyskania przychodów, ale decydujące znaczenie ma, czy dany koszt został poniesiony w celu zabezpieczenia bądź zapewnienia źródła przychodu.
Uczestnictwo w procesie zasadniczo jest przejawem dążenia do pozytywnego dla podatnika rozstrzygnięcia sporu przed sądem. W przypadku sporu dotyczącego roszczeń o charakterze majątkowym ponoszenie przez podatnika kosztów związanych z postępowaniem sądowym można zatem uznać za racjonalne oraz uzasadnione ekonomicznie. Co więcej, jeśli spór prowadzony jest z kontrahentem, ponoszone koszty sądowe należy niewątpliwie zakwalifikować jako koszty związane z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą. Toczenie sporów mieści się bowiem zasadniczo w zakresie zwykłego ryzyka gospodarczego.
Przy czym, w odniesieniu do wydatków z tytułu odsetek, które są świadczeniem akcesoryjnym, wskazuję, że zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 32 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych, lecz niezapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów).
Również zapłacone odsetki będą stanowiły koszty podatkowe. Zasądzone odsetki zasądzone wyrokiem sądowym stanowią koszt uzyskania przychodów w momencie ich faktycznej zapłaty. Tym samym, możliwość zaliczania ww. odsetek do kosztów podatkowych warunkowana jest faktem ich zapłaty. Tym samym, zasądzone odsetki stanowią koszt uzyskania przychodów w momencie ich faktycznej zapłaty.
Interpretacja indywidualna
Data publikacji: 2024-09-23
Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kary umownej.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej
Data wydania: 2024-09-16
Sygnatura: 0112-KDIL2-2.4011.507.2024.2.AA