Darowizna samochodu pomiędzy córką a matką

Darowizna samochodu pomiędzy córką a matką

Darowizna to temat, który budzi wiele pytań i wątpliwości, szczególnie gdy dotyczy bliskich członków rodziny. Często pojawiają się pytania, z jakimi obowiązkami oraz formalnościami wiąże się darowizna między najbliższymi.

Poniżej znajdą Państwo informację, jaką otrzymał podatnik, który poprosił o interpretację indywidualną w sprawie darowizny samochodu pomiędzy córką a matką.

Na początek jednak warto przybliżyć, czym dokładnie jest darowizna oraz jakie są zasady jej opodatkowania.

Czym jest darowizna i jak jest opodatkowana?

Darowizna to umowa, na mocy której darczyńca przekazuje określone dobra majątkowe na rzecz obdarowanego bezpłatnie, czyli bez oczekiwania jakiegokolwiek świadczenia w zamian. Temat darowizny jest poruszany w TYTULE XXXIII Kodeksu Cywilnego, a darowizna podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. W omawianej indywidualnej interpretacji  jest mowa o matce i córce czyli o osobach zaliczanych do I grupy podatkowej dla których kwota wolna od podatku wynosi obecnie 36 120 zł.

Zwolnienie z podatku dla osób z I grupy podatkowej

Osoby należące do I grupy podatkowej, czyli:

małżonek,

zstępni, wstępni,

pasierb,

zięć, synowa,

rodzeństwo,

ojczym, macocha i teść,

mogą być zwolnione z obowiązku podatkowego !

Warunkiem skorzystania ze zwolnienia jest zgłoszenie nabycia darowizny do właściwego Naczelnika Urzędu Skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego. Obowiązek zgłoszenia nie obowiązuje, gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego lub w tej formie zostało złożone oświadczenie woli jednej ze stron.

Darowizna samochodu pomiędzy córką a matką

Opis sytuacji podatnika

Córka zamierza przekazać matce samochód o wartości 65 000 zł, należący do wspólnego majątku jej i męża. Darowizna odbędzie się na podstawie umowy darowizny, za zgodą męża córki. W ciągu 6 miesięcy od otrzymania darowizny, matka złoży zgłoszenie SD-Z2 do właściwego Urzędu Skarbowego.

Pytanie

  1. Czy jako obdarowana (podatnik) będzie Pani zwolniona z obowiązku zapłaty podatku od spadków i darowizn od całości otrzymanej od córki darowizny?
  2. Czy jako obdarowana nie będzie Pani musiała płacić podatku od spadków i darowizn od połowy darowizny (jak za darowiznę od zięcia), ze względu na wspólność majątkową pomiędzy Pani córką a jej mężem?

Stanowisko podatnika w sprawie

Darowizna samochodu osobowego od córki jest w całości zwolniona z podatku, mimo wspólności majątkowej córki i jej męża, ponieważ córka należy do najbliższej rodziny. Mąż córki nie jest stroną umowy, lecz wyraża zgodę na przekazanie darowizny z majątku wspólnego.

Zgodnie z art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn z 28 lipca 1983 r., darowizna od córki jest wolna od podatku, niezależnie od wartości, pod warunkiem złożenia do właściwego Naczelnika Urzędu Skarbowego zgłoszenie SD-Z2 w ciągu 6 miesięcy od otrzymania darowizny.

Odpowiedź

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku, jest prawidłowe.

Istotne fragmenty interpretacji indywidualnej

Zgoda małżonka jest niezbędna dla stwierdzenia ważności jednostronnej czynności drugiego małżonka, w przypadku gdy jej przedmiotem są składniki objęte wspólnością majątkową. Z faktu tego nie można jednak wywodzić, że wyrażając taką zgodę drugi z małżonków również staje się stroną umowy darowizny.

Podsumowując, dokonanie opisanej we wniosku darowizny przez córkę na Pani rzecz, będzie w całości podlegało zwolnieniu od opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn. Tym samym nie będzie Pani zobowiązana do zapłacenia podatku od spadków i darowizn od połowy darowizny z uwagi na istniejącą w małżeństwie Pani córki wspólność ustawową małżeńską.

 

Interpretacja indywidualna

Data publikacji: 2024-10-08

Darowizna samochodu pomiędzy córką a matką.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej

Data wydania: 2024-10-01

Sygnatura: 0111-KDIB2-3.4015.197.2024.1.BZ